تصفیه آب

آگاهی پیدا کردن از چند حقیقت درباره آلودگی آب آشامیدنی 

 

حقایقی درباره ی آلودگی آب آشامیدنی

آب ناسالم، یک معضل جهانی

همزمان با رشد جمعیت در جهان و ایجاد توسعه در صنایع مختلف، آلودگی آب آشامیدنی، تبدیل به یکی از اساسی ترین مشکلات جهان شده است.

مسئله تامین آب شرب سالم، در آینده ای نه چندان دور یکی از اصلی ترین چالش های جهانیان خواهد شد.

حقایقی درباره ی آلودگی آب آشامیدنی

نتایج تحقیقات نشان می دهد که امروزه سفره های آب زیرزمینی، خصوصا در شهرهای بزرگ و پرجمعیت دنیا، دارای مشکلات فراوانی است.

دلیل این معضلات، نفوذ فاضلاب های صنعتی، وجود چاههای جذبی دفع فاضلاب انسانی، استفاده بی رویه از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی، نفوذ کودهای شیمیایی و حیوانی به اعماق زمین است.

آب رودخانه ها، چاهها، دریاچه ها و حتی آب ناشی از ذوب شدن یخ ها و برفها دارای آلاینده های صنعتی بسیاری است که خود ما انسانها باعث شده ایم.

 

بسیاری از این آلاینده ها در آب حل شده اند و جدا کردن آنها از آب نیاز به فناوری های پیچیده و گران قیمتی نظیر اسمزمعکوس دارد که استفاده از آن در مقیاس های بزرگ برای تصفیه حجم بالای آب، برای هیچ دولتی مقرون به صرفه نیست.

چرا که بررسی های آماری نشان می دهد که میانگین مصرف آشکار در کشورهای پیشرفته برای هر نفر در روز ۳۰۰ لیتر است.

حال آنکه حجم اعظمی از این مقدار، جهت استحمام، شستشوی ظروف و البسه، شستشوی دست و صورت، آبیاری باغچه های کوچک و … مصرف می شود. و تنها حدود ۲ لیتر از آن جهت مصرف خوراکی هر نفر استفاده می شود. لذا امروزه دولت ها فقط قادر به تامین آب بهداشتی و عاری از میکروب، از طریق فرآیند کلرزنی می باشند. این درحالی است که معضل آلاینده های محلول در آب هنوز به قوت خود باقی است.

 

 

کلر، دوست خطرناک انسان

استفاده از کلر در آب آشامیدنی، باعث از بین رفتن میکرو ارگانیزمهای بیماری زا و خطرناک در آب می شود. این فرآیند به دلیل ارزان بودن، امروزه یکی از متداول ترین روشهای گندزدایی آب در کشورها است.  اما کلر در آب آشامیدنی باعث وارد آمدن صدماتی به سلامتی انسان ها نیز می گردد.

 

کلر باقیمانده در ترکیب با مواد آلی موجود در آب، تشکیل ترکیباتی به نام تری هالومتان ها را می دهد. که امروزه سرطان زایی آنها به اثبات رسیده است. تماس کلر با پوست و موی انسان مضر می باشد. و تنفس کلر (در حمام و یا استخرها) برای بیماران ریوی خطرآفرین است.

 

آلاینده های دارویی در آب شهری

طی تحقیقاتی که در آب آشامیدنی آمریکا انجام شده است.

مشاهده شده که آب شهری در بعضی از ایالت های آمریکا، سرشار از آلاینده های دارویی، آنتی بیوتیک ها، داروهای آرام بخش و داروهای جنسی است.

 

این آلاینده ها از طریق نفوذ فاضلاب های بیمارستانها و زباله های دارویی به سفره های آب زیرزمین وارد شده اند.

بهترین راه جداسازی آلاینده ها از آب، روش اسمز معکوس است.

 

نیترات، متداول ترین آلاینده در آب آشامیدنی شهرهای بزرگ

در کشورهای گرم و خشک و کم باران، ۸۰ تا ۹۵ درصد آب آشامیدنی شهرها از طریق سفره های آب زیرزمینی و چاهها تامین می شود.

نیترات ، عامل اصلی اختلال در فرآیند اکسیژن رسانی به سلولهای بدن است. و خصوصا برای کودکان و زنان باردار عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.

نیترات ، احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و خصوصا در کودکان شیرخواره که بدن ضعیف تری دارند باعث ایجاد اختلالات جدی می شود.

 

نیترات از آلاینده های محلول در آب است که توسط تصفیه خانه های معمولی و یا با کلرزنی قابل تصفیه نیست.

یکی از بهترین روشهای تصفیه نیترات، روش اسمز معکوس است.

 

 

حشره کش ها در آب آشامیدنی

حشره کش های متداول در بازار، دارای بیش از ۶۰۰ ترکیب شیمیای مختلف هستند.که باعث آلودگی آب آشامیدنی میشوند.

این ترکیبات پس از بارندگی ها، به سفره های آب زیرزمینی نفوذ می کنند . و سر از چاههای تامین آب شرب در می آورند. شناسایی این ترکیبات در آب آشامیدنی ، نیازمند تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی است.

وجود این ترکیبات در آب آشامیدنی باعث اختلالات تنفسی، آسیب های عصبی و سرطان ، خصوصا در نوزادان و کودکان که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف تر است،  می شود.

 

زنگ آهن در آب آشامیدنی

معضل دیگر در شهرهای دنیا، شبکه لوله کشی فرسوده و پوسیده است.

پوسیدگی لوله ها باعث می شود که خاک و گل، شن و ماسه وارد آب آشامیدنی شهرها شوند و سلامتی شهروندان را با مشکل مواجه سازند.

 

آرسنیک در آب آشامیدنی

آرسنیک، در اثر مصرف آفت کش هایی مثل حشره کش های حاوی آرسنیک و یا از طریق فاضلاب صنایع دباغی، سرامیک سازی و معادن، وارد آب می شود.

آرسنیک،  یک عنصر سمی است،که در آب یافت می شود و قادر است از عمل آنزیم ها ممانعت نماید و باعث بلوکه شدن آنها گردد.

املاح آن از معده جذب شده و از راه پوست و شش ها نیز قابلیت جذب دارند.

از مهمترین اثرات سوء آن می توان به بی اشتهایی، کم شدن وزن بدن، اسهال، به هم خوردگی معده، ناراحتی های عصبی و ایجاد زخم های کوچک بر روی دست و پا ، که ممکن است منجر به سرطان شود،  اشاره نمود.

 

سرب در آب آشامیدنی

امروزه سرب، از طریق فاضلاب کارخانجات باطری سازی، مهمات سازی و غیره وارد سفره های آب زیرزمینی شده  و از آنجا وارد آب آشامیدنی ما انسانها

می شود. سرب یکی از عناصر سمی قابل تجمع در بدن است. سرب جایگزین کلسیم در استخوان ها می گردد که ایجاد ناراحتی استخوانی می کند.

جالب است بدانید که برخی از مورخین دلیل سقوط امپراطوری روم را مصرف آب حاوی سرب می دانند.

زیرا در آن زمان فقط طبقات مرفه روم ، از آب لوله کشی استفاده می کردند. و بعلت سربی بودن لوله ها اطفال آنها در معرض خطرات سمیت عصبی سرب قرار می گرفتند. رشد مغزی بسیاری از این اطفال،  که بعدها اداره کننده روم بودند کامل نبوده، و اجتماع روم مواجه با کمبود رهبران شایسته گردید.

 

 

آب ناسالم باعث مرگ زودرس می شود

بحران آب بیش از هر جنگی ، جان انسان ها را می گیرد. و اگر شرایط فعلی ادامه یابد ، ۵۰۰ میلیون نفر تا ۹ سال دیگر از امکانات بهداشتی بی بهره خواهند بود. و تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیز ۸۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان ، آب غیربهداشتی مصرف خواهند کرد. “

 

این سخن را چندی پیش نماینده سازمان ملل متحد در ایران عنوان کرده بود.

سازمان بهداشت جهانی ، آلودگی آب آشامیدنی را عامل یک بیماری از هر ده بیماری و ۶ درصد مرگ و میرها در سراسر جهان می داند.

تب روده ای یا حصبه و تب مالت از مهمترین بیماری های ناشی از استفاده از آب آلوده به میکروب ها است .

در اثر تب روده ای، مغز، سیستم عصبی و چشم از مهمترین بافت هایی هستند که آسیب می بینند.

این گزارش می افزاید: در کشورهای توسعه یافته، آب در کمتر از یک درصد موارد عامل مرگ و میر افراد است.

این میزان در کشورهای در حال توسعه به ۱۲ تا ۲۳ درصد می رسد.

 

 

از خانواده و فرزندان خود محافظت کنید.

امروزه کارشناسان در سراسر دنیا به راه حل تازه ای برای رفع مشکلات آب آشامیدنی دست یافته اند. دستگاه های تصفیه آب خانگی، در آشپزخانه منازل نصب می شوند و درست در لحظه مصرف، آب آشامیدنی را تا ۹۰ درصد خالص می کنند.

 

این دستگاه ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس (RO)، تمامی آلاینده های محلول در آب، نظیر کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره کش ها، آرسنیک، سرب و … را از آب جدا کرده، و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده ها قرار می دهد.

و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می شود.

 

کارشناسان،  ضمن توصیه این دستگاه ها به شهروندان، تاکید دارند، از دستگاه های تصفیه آب بهداشتی که از مواد اولیه استاندارد و مناسب جهت مصارف بهداشتی و خوراکی تهیه شده اند استفاده شود.

لذت نوشیدن آب گوارا و سالم را به فرزندان خود هدیه کنید.

بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران

چرا باید از دستگاه تصفیه آب آشامیدنی استفاده کنیم

7 دلیل ضروری برای داشتن تصفیه آب خانگی

درباره خرید دستگاه تصفیه آب بیشتر بدانید + قیمت دستگاه تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

روش های عملکرد و نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران کدام است؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.