تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

اگر دوست دارید که تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب منزلتان را خودتان انجام دهید و برای این کار هزینه مالی نکنید، درست آمده‌اید! پس آستین‌هایتان را بالا بزنید و مشغول شوید! در این مقاله، تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی به صورت مرحله به مرحله آموزش داده می‌شود. پس همراه انجمن تاسیسات باشید و دستی به سر و گوش فیلترهای دستگاه تصفیه آب منزلتان بکشید!

باید چند مدت یکبار فیلترهای دستگاه تصفیه آب را عوض کنیم؟

دوره زمانی تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب به کیفیت و سختی آب شهری منطقه‌ای که در آن‌ زندگی می‌کنید و هم‌چنین نوع فیلتر به کار رفته در دستگاه بستگی دارد. اگر به زمان تقریبی تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب اشاره کنیم، باید متذکر شویم که بهترین زمان تعویض برای فیلترهای پیش‌تصفیه یا فیلترهای پایینی دستگاه، هر 6 ماه یکبار است. هم‌چنین بهترین زمان برای تعویض فیلترهای پست کربن، قلیایی و ماینرال یا معدنی را می‌توان سالی یکبار در نظر گرفت. هم‌چنین بهترین زمان ممکن برای تعویض فیلتر ممبران یا اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آبی که از سیستم اسمز معکوس یا RO استفاده می‌کنند، را می‌توان بین 1.5 سال تا 2 سال تخمین زد.

مراحل تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب

تعویض فیلترهای دستگاه های تصفیه آب کار ساده‌ای است ولی نکاتی در مورد این کار وجود دارد که باید قبل از تعویض فیلترها به این نکات توجه کنید. اگر بدون توجه به تکنیک‌های تعویض فیلتر، نسبت به انجام این کار اقدام کنید، ممکن است موجب خرابی فیلترهای دستگاه تصفیه آب خود شوید. برای تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب باید مراحل زیر را طی کنید:

1- ورودی آب شهری به دستگاه را ببندید.

به عنوان گام اول در تعویض فیلتر، باید ورود آب شهری را به دستگاه تصفیه آب ببندید. ورودی آب به دستگاه را می‌توانید با استفاده از یک شیر گازی کوچک با دسته آبی که معمولا پشت لوله فاضلاب دستشویی قرار دارد، مسدود کنید. یک شلنگ سفید نیز به این شیر متصل است. برای بستن این شیر ورودی دقت کنید که نباید خیلی زور بزنید و فشار زیادی به شیر وارد کنید. چون در این صورت، امکان شکستن شیر و نشتی آب وجود دارد.

آموزش تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی (1)

2- شیر بهداشتی روی سینک دستگاه تصفیه آب را باز کنید

پس از آن که شیر ورودی آب شهری را بستید، به عنوان مرحله دوم، شیر بهداشتی روی سینک دستگاه تصفیه را باز کنید. این کار به این دلیل انجام می‌شود که مخزن تصفیه آب و آب داخل دستگاه تصفیه‌آب شما به صورت کامل خالی شود. پس از آن که شیر روی سینک را باز کردید، 16 لیتر آب تصفیه شده تخلیه می‌شود و پس از آن، فشار آب کم می‌شود. منتظر بمانید تا آب کاملا قطع شود و مخزن به طور کامل خالی شود. پس از خالی شدن مخزن تصفیه آب، شیر آبی را که روی مخزن قرار دارد، ببندید. هم‌چنین فراموش نکنید که شیر روی سینک را که باز کرده بودید، ببندید تا در پایان کارتان به مشکلی بر نخورید.

3- هوزینگ مرحله اول را باز کنید

در مرحله سوم باید اقدام به باز کردن هوزینگ‌ها بکنید. پیشنهاد می‌شود که برای انجام این کار از آچار هوزینگ مرحله‌های پایینی تصفیه که احتمالا در پکیج دستگاه تصفیه‌آب شما وجود دارد، استفاده کنید. برای باز کردن این هوزینگ‌ها، باید آچار را زیر هوزینگ تا بالای هوزینگ ببرید و سپس فشار وارد کنید. برای باز کردن هوزینگ‌های مراحل اول، دوم و سوم، باید کار مشابهی را انجام دهید و آچار را در جهت مناسب بچرخانید.

نکته‌ای که باید در این مرحله به آن توجه کنید، این است که 3 هوزینگ مراحل پیش تصفیه دستگاه تصفیه‌آب را تک به تک باز کنید و فیلتر هر کدام را تعویض نمائید.

اگر مدت طولانی از تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب شما می‌گذرد، احتمالا فیلترهای دستگاه شما سخت‌تر باز می‌شوند. سعی کنید تا حدی که مطمئن شوید به هوزینگ‌ها آسیبی نمی‌رسد، فشارتان را بیشتر کنید. اگر با افزایش فشار هم نتوانستید هوزینگ‌ها را باز کنید، می‌توانید برای رسوب‌زدایی از چاقو استفاده کنید. فاصله بسیار کمی بین کلگی هوزینگ و خود هوزینگ وجود دارد. برای باز کردن هوزینگ‌های رسوب کرده، می‌توانید چاقو را بین این شیار وارد کنید و حرکت دهید تا رسوب‌ها کمتر شود و هوزینگ باز گردد.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

4- فیلتر نو را جایگزین فیلتر قدیمی کنید

مرحله چهارم تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب، جایگزین کردن فیلتر نو با فیلتر قدیمی است. پس از این که هوزینگ مرحله اول را باز کردید، فیلتر نو را جایگزین فیلتر کثیف کنید. می‌توانید محفظه فیلتر مرحله اول را با آب بشوئید. البته دقت داشته باشید که این محفظه را فقط با آب خالی شست و شو دهید.

5– هوزینگ را ببندید

پس از جایگزین کردن فیلتر نو به جای فیلتر قدیمی، هوزینگ را در سر جای خود قرار دهید و در جهت مناسب بچرخانید. از محکم بسته شدن هوزینگ اطمینان حاصل کنید. چون شل بسته شدن هوزینگ، می‌تواند منجر به نشتی آب شود. دقت کنید که در بالای هوزینگ نزدیک به رزوه‌ها، واشری برای آب‌لندی دستگاه وجود دارد. اگر رزوه‌ها اصلاحا واشر را گاز بگیرند، واشر از جای خود جابه‌جا می‌شود و می‌تواند منجر به نشتی آب شود.

کاری را که برای تعویض فیلتر مرحله اول انجام دادید، برای تعویض فیلترهای مراحل دوم و سوم هم تکرار کنید. فقط توجه داشته باسید که برای قرار دادن فیلتر مرحله دوم یا فیلتر کربن اکتیو گرانول، حتما باید واشر بالا قرار بگیرد تا دستگاه تصفیه‌آب شما به درستی آب‌بندی شود و عملکرد این فیلتر نیز دچار اختلال نگردد.

6- دستگاه تصفیه آب خانگی خود را کربن گیری کنید

روش کربن‌گیری اصولی دستگاه به این صورت است که ابتدا باید شلنگ ورودی فیلتر ممبران یا فیلتر مرحله چهارم را از اتصالات کوئیک فیتینگ جدا کنید. سپس باید شیر ورودی دستگاه را باز کیند تا در حد 20 لیتر آب از شلنگ ورودی ممبران خارج شود. تا زمانی که آب به طور کامل شفاف شود، آن را تخلیه کند. به این صورت، کربن داخل فیلترهای مراحل دوم و سوم کاملا تصفیه می‌شود.

پس از انجام این کار، شلنگ ورودی ممبران را جا بزنید. توجه کنید که اگر قصد دارید پکیج کامل فیلترهای تصفیه آب 6 مرحله‌ای را تعویض کنید، عملیات کربن‌گیری را در پایان مراحل تعویض فیلتر انجام دهید.

برای مشاهده تصویری مراحل تعویض فیلتر دستگاه تصفیه‌آب می‌توانید، ویدئویی را که در انتهای مقاله قرار داده شده است، تماشا کنید. حالا نوبت آن است بروید یک چای برای خودتان بریزید و خستگی در کنید!

نتیجه‌گیری

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی کار دشواری نیست و از پس آن بر می‌آیید. به شرط آن که نکات فنی لازم را رعایت کنید و خسارت به بار نیاورید! اگر می‌خواهید دستگاه تصفیه‌آب خود را به کلی عوض کنید، می‌توانید به قسمت فروش دستگاه های تصفیه آب سایت انجمن تاسیسات سری بزنید و دستگاه تصفیه آب مورد نظرتان را خریداری کنید.

 

بهترین برند دستگاه تصفیه آب خانگی در بازار ایران

چرا باید از دستگاه تصفیه آب آشامیدنی استفاده کنیم

حقایقی درباره آلودگی آب آشامیدنی

7 دلیل ضروری برای داشتن تصفیه آب خانگی

درباره خرید دستگاه تصفیه آب بیشتر بدانید + قیمت دستگاه تصفیه آب

روش های عملکرد و نگهداری دستگاه تصفیه آب خانگی

بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی در ایران کدام است؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.