مطالب و نکات آموزشی

بالا بردن راندمان و مصرف کولر آبی

بالا بردن راندمان و مصرف کولر آبی

چیزی که ما از مقدار مصرف آب کولر آبی می‌دانیم عددی در حدود ۳۰ تا ۴۵ لیتر در هر ساعت است، اگر فرض را بر آن بگیریم در حال حاضر در فصل گرم تابستان به سر می‌بریم و نیاز به روشن بودن ۲۴ ساعته کولر آبی داشته باشیم این عدد در کمترین حالت به ۷۲۰ لیتر در روز می‌رسد.

طبیعتا برای یک خانواده ایرانی در هر تعدادی ما شاهد مصرف ۷۰۰ لیتر آب در روز نخواهیم بود پس بهتر است در همین لحظه شروع به بهینه کردن مصرف آب کولر آبی خود بکنیم.

 


به کمتر از گرید A یا B راضی نشوید

 

درجه های کیفی در مورد میزان مصرف برق و راندمان وکیفیت قطعات داخلی آن میباشد،پس در هنگامی که می‌خواهید کولر آبی با درجه کیفی  A  تا G را مقایسه کنید به برند موتور و کیفیت فلز به کار رفته در بدنه دقت کنید.

 

 

در اینکه مقدار برق مصرفی کولر های آبی کمتر از کولر های گازی است شکی وجود ندارند اما برای شما مخاطب هوشمند همین تفاوت ها در بهینه کردن مصرف است که به چشم می‌آید.

هزینه پرداختی شما در قبال دریافت کولر آبی با راندمان بالاتر کمی بیشتر از نمونه های معمولی و پرمصرف تر است اما به شما این اطمینان را می‌دهیم پس از گذشت چند ماه هزینه پرداختی شما در مبلغ قبض برقتان جبران خواهد شد.


نوع سلولزی را انتخاب کنید

 

در مورد اینکه پد سلولزی و پوشال چه تفاوت هایی با هم دارند به زودی مطلبی جداگانه در این خصوص منتشر می‌کنیم، اما برای رفع نا آگاهی شما به نکات مهم برای بالا بردن راندمان کولر آبی در نوع پوشال یا پد سلولزی می‌پردازیم.

در مقایسه پد سلولوزی و پوشال این پد سلولوزی است که بالاترین راندمان مصرفی را دارد
راندمان حرارتی و مصرف آب پد سلولوزی

به دلیل اینکه پد سلولزی از بافتی منظم و مستحکم تر بهره می‌برد هوای ورودی به خوبی از بین منافذ این پد ها عبور می‌کند و هوای ورودی از کانال کولر خنک‌تر از هوای ورودی در حالت پوشالی است.

پس میتوان نتیجه گرفت پد سلولزی به دلیل راندمان حرارتی بالاتر، دور موتور کمتری از کولر شما می‌طلبد و درنتیجه مصرف برق و آب کمتری برای شما دارد.


بهترین سایبان را انتخاب کنید

 

اکثرأ محل نگهداری کولر های آبی در پشت بام خانه است،پس انتظار تابش و حرارت بالا،هم در محیط پیرامون کولر و هم در بدنه کولر را خواهیم داشت، شرکت های تولید کننده کولر ابی در ابتدای کار بدنه و نگهدارنده پدسلولزی یا پوشال را به رنگ آبی و سفید  در می‌آورند.

انتخاب سایبان بهترین راه برای بالابردن راندمان کولر آبی
انواع سایبان جهت بالا بردن راندمان و مصرف کولر آبی

 

دلیل این انتخاب میزان جذب کنندگی و بازتابش حرارت و نور کم خورشید است، نمیتوان انتظار این را داشت در دمای کویر ما همان راندمان دمای منطقه ای همچون تهران را داشته باشیم پس نیازمند تجهیزاتی برای ایجاد سایه کافی و مناسب سطح کولر هستیم.

در بازار ایران چه تولید کنندگان اصلی و چه تولید کنندگان تخصصی تجهیزات کولر،اقدام به تولید سایبان هایی مختلف کرده اند، نمیتوان گفت کدام نوع سایبان مناسب شماست زیرا عواملی مانند مکان کولر، میزان و جهت باد و نوع آب و هوا دخیل در انتخابتان هستند.


رسوب و شوره گیری کنید

در این قسمت ما وارد بحث سرویس و نگهداری کولر آبی می‌شویم، ضمن اینکه به صورت مختصر در این مورد شما را راهنمایی می‌کنیم، می‌توانید از راهنمای تمام راه حل های رفع شوره کولر استفاده کنید.

همانطور که می‌دانید نمیتوان برای آب مصرفی کولر از آب خالص و تقطیر شده استفاده کنید پس برای اینکه کولر شما کمترین میزان آهک و رسوب را به خود جذب کند نیازمند رسیدگی ۲ الی ۳ ماه در میان هستید، میزان و معیار اعلام شده از سازمان آب و فاضلاب نشان‌دهنده وجود ۸۰۰ گرم رسوبات در ۱۰۰۰ لیتر آب است.

در ابتدا مطرح کردیم که در استفاده ۲۴ ساعته از کولر حداقل ۷۰۰ لیتر آب هدر می‌رود، ۷۰۰ لیتر آب حاوی ۵۶۰ گرم رسوبات است که برای یک عدد کولر در یک روز کاری مقدار رسوب بالایی است.

پس برای اینکه منافذ پوشال و پد سلولزی شما کمترین میزان رسوب و شوره را داشته باشد باید به سرویس و نگهداری کولر آبی خودتان اهمیت دهید.

 


بزرگ کردن پروانه محفظه گردان

طبیعتا مردم جامعه دارای تخصص های گوناگون هستند و ممکن است با همین تخصص ها روشی نوین و کارآمد را در بالا بردن راندمان کولر آبی  ایجاد کنند، یکی از این روش ها بزرگتر کردن پروانه یا فولی متصل به تسمه شماست.

اگر به یاد داشته باشید در زمانی که دوچرخه سواری می‌کردیم با تعویض دنده دوچرخه به حالت سنگین با مقدار کتری چرخش مسافت و گردش بیشتر چرخ را شاهد بودیم، همین حالت را هم می‌توانید به کمک یک تعمیرکار حاذق به خوبی بر روی کولر آبی خودتان اجرا کنید.


نتیجه گیری

در این مطلب سعی شد تا حد توانمان شما را در چگونگی روش های بالا بردن راندمان کولر آبی راهنمایی کنیم هدف و سیاست اصلی فروشگاه و مجله اینترنتی نستلن راهنمایی در مورد تمامی موضوعات مرتبط با زندگی شما است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.