مطالب و نکات آموزشی

همه نکاتی که باید درباره خرید حوله خشک‌ کن بدانید

انواع حوله خشک‌کن‌ها کدامند؟

دستگاه حوله خشک‌ کن متشکل از چندین میله است که مانند ریل کنار هم قرار داده شده‌ و در انواع متفاوتی تولید شده است. اما دو نوع اصلی حوله‌ خشک‌کن الکتریکی و هیدرونیکی در بازار وجود دارد. حوله خشک‌کن الکتریکی با الکتریسیته و حوله خشک‌ کن هیدرونیکی با استفاده از آب گرم کار می‌کند.

دستگاه‌های حوله خشک‌ کن را در انواع مدل‌های ایستاده، دیواری یا نصب شده به کف، طراحی و ساخته می‌شوند. همچنین مدل‌های کابینتی هم وجود دارد. البته حوله‌ خشک‌کن‌های مدل هیدرونیکی به دلیل اتصال به لوله‌های آب نمی‌توانند در مدل ایستاده تولید شوند و باید دیواری یا نصب شده به کف باشند.

۱. دستگاه حوله خشک کن برقی

دستگاه حوله خشک‌ کن برقی با الکتریسیته کار می‌کنند نیازی به آب یا هر مایع دیگر ندارند. درون میله‌ها یا لوله‌های این دستگاه، کابل‌هایی از جنس سلیکون کار گذاشته شده است و میله‌های حوله خشک‌کن را گرم می‌کند.

به طور کلی نصب این دستگاه‌ها بسیار راحت است و می‌توان آنها را به راحتی روی دیوار نصب و سیم آن را به منبع برق متصل کرد. البته بیشترین حرارتی که می‌تواند تولید کند، ۱۰۰ تا ۱۵۰ وات است. همچنین این دستگاه نسبت به نمونه‌های هیدرونیک آن، از نظر اندازه و مدل، محدود‌تر است.

 

 محاسبه مصرف برق

برای محاسبه مصرف برق دستگاه حوله خشک‌کن، فرمول زیر را به کار برید:

معمولا مقدار مصرف برق دستگاه‌های برقی روی مشخصات آن حک می‌شود. اگر دستگاه حوله خشک‌کن‌تان، ۸۰ وات مصرف می‌کند، آن را در یک ساعت، ضرب و جواب حاصل را تقسیم ۱۰۰۰ کنید تا مقدار مصرف یک ساعت‌تان بر حسب کیلووات ساعت به دست آید.

(۸۰ وات × ۱ ساعت = ۸۰ ÷ ۱۰۰۰= ۰۸/۰ کیلووات)

سپس این مقدار مصرف را در ساعت‌هایی که در روز از دستگاه استفاده می‌کنید، ضرب کنید. مثلا، اگر دستگاه حوله خشک‌کن‌تان ۵ ساعت روشن باشد، عدد ۰۸/۰ کیلووات ساعت را در ۵ ضرب کرده و عدد به‌دست آمده را در هزینه هر کیلووات مصرف برق منطقه زندگی‌تان کنید (روی قبض برق هزینه هر کیلووات ساعت نوشته شده است). بدین ترتیب هزینه مصرف ۵ساعت در روزتان مشخص می‌شود.

۲. دستگاه حوله خشک‌ کن هیدرونیک

این نوع حوله‌ خشک‌کن، گران‌تر از نوع برقی آن است و البته نصب آن هم به سادگی دستگاه‌های برقی نیست و به یک لوله‌کش نیاز است. دستگاه حوله خشک‌کن هیدرونیک در واقع نوعی رادیاتور با مجموعه‌ای از لوله‌هاست که آب داغ از درون آن با فشار عبور می‌کند. این دستگاه‌ها به سیستم گرمایشی آب داغ خانه متصل می‌شوند. بنابراین هنگام خرید این سیستم باید سیستم گرمایش مرکزی ساختمان را هم در نظر گرفت.

دما در این دستگاه به وسیله ترموستات تنظیم می‌شود. این ترموستات هم جریان آب داغ درون دستگاه را کنترل می‌کند.

یکی از مزایای اصلی دستگاه حوله خشک‌کن هیدرونیک نسبت به برقی این است که برای گرم شدن، چندان وقت نمی‌برد. از آنجایی‌که آن به سیستم آب داغ موجود در خانه متصل است، فورا گرم می‌شود. اما در مدل‌های برقی، حداقل ۱۵ دقیقه برای گرم شدن دستگاه وقت لازم است.

مزیت دیگر دستگاه هیدرونیک به برقی، این است که آن را می‌توان با خیال راحت نزدیک وان یا دوش حمام نصب کرد و مانند دستگاه‌های برقی، خطر شوک الکتریکی شما را تهدید نکند. در واقع در بیشتر حمام‌های سونا و اسپاها از این مدل دستگاه استفاده می‌شود. دستگاه حوله خشک‌کن برقی را باید با فاصله حدود ۱۸۰ سانتی‌متری از وان یا دوش و هر کجا که آب هست، نصب کرد.

 

 

چطور  بهترین دستگاه حوله خشک کن را انتخاب کنم؟

در این بخش مزایا و معایب هر یک از دستگاه‌های حوله خشک‌ کن موجود در بازار شرح داده شده است و می‌توانید با بررسی این موارد، بهترین مدل مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید. البته همانطور که گفته شد، دو نوع اصلی دستگاه حوله خشک‌کن هیدرونیک و برقی در بازار وجود دارد و دستگاه‌های زیر از انواع مدل‌هایی است که با استفاده از فناوری‌های موجود در این دو نوع دستگاه تولید شده‌اند:

دستگاه حوله خشک‌ کن متصل به سیستم گرمایشی مرکزی

این نوع دستگاه به سیستم گرمایشی مرکزی خانه‌تان متصل می‌شود و رسانای هدایت حرارت در آن آب است.

مزایا معایب
کم هزینه است. سطح پوشیده از کروم آن، هوای محیط را آلوده می‌کند.
دما و حرارت یکنواخت و ثابت دارد. نصب آن گران است.
گرانقیمت نیست. فقط در فصل‌هایی که سیستم گرمایشی مرکزی ساختمان فعال است، کار می‌کند.

 

دستگاه حوله‌ خشک‌ کن دوگانه

این دستگاه هم با سیستم گرمایشی مرکزی ساختمان کار می‌کند و هم برقی است. رسانای حرارت در آن آب است. کاربر می‌تواند در حالت استفاده از برق، آن را از سیستم گرمایشی مرکزی ساختمان جدا کرده و به پریز برق متصل کند.

مزایا معایب
از آنجایی‌که این دستگاه دوگانه است، در فصول گرم که سیستم گرمایشی مرکزی خاموش است هم قابل استفاده است و با برق کار می‌کند. قیمت این محصول و همچنین نصب آن گران تمام می‌شود.
مقدار دمای مورد نیاز در حالت برقی آن قابل تنظیم است. این مدل حوله خشک‌کن مانند دستگاه‌های حوله خشک‌کن دیگر ساده نیست. سیم‌های بسیار زیاد آن برای کاربر دردسر درست می‌کند.
از آنجایی‌که آب درون آن غیرقابل جریان است، دما را به صورت یکنواخت و ثابت منتشر نمی‌کند.
سیستم کنترل آن پس از چند سال به خوبی کار نمی‌کند. البته این وضعیت، مشکل تمام محصولات برقی است.

دستگاه حوله خشک‌ کن برقی روغنی

این دستگاه به طور طبیعی از سیم‌های فلزی تشکیل شده که درون لوله‌های پر از روغن قرار می‌گیرند. در واقع این حوله خشک‌کن براساس گرمایش سیال روغن است و فقط با الکتریسیته کار می‌کند و اول از همه سیم‌ها، سپس روغن و در نهایت میله‌های دستگاه داغ می‌شوند.

مزایا معایب
به راحتی خاموش و روشن می‌شوند. به دلیل اینکه روغن درون آن جریان ندارد، دمای ثابت و یکنواختی ندارد.
دمای سطح آن قابل تنظیم است. پس از چند سال کار، ترموستات آن خراب می‌شود و نیاز به تعمیر دارد.
اگر دستگاه از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، ممکن است دچار نشت روغن یا انفجار شود.

دستگاه حوله خشک‌ کن برقی

این دستگاه فقط با برق کار می‌کند. المنت آن هم از جنس سیم سیلیکونی یا فیبر کربنی است و درون لوله‌های آن آب یا روغنی جریان ندارد. المنت مستقیما لوله‌ها را گرم می‌کند.

مزایا معایب
به راحتی خاموش و روشن می‌شود. برای گرم کردن محیط حمام چندان مناسب نیست.
دمای این دستگاه به سرعت بالا می‌رود و در مدت زمان فقط ۱۰ دقیقه به ۵۰ درجه سلسیوس می‌رسد. این دستگاه بیش از حوله خشک‌کن‌های روغنی یا دوگانه کار می‌کنند اما طول عمر آنها از حوله خشک‌کن‌های با حرارت مرکزی کوتاه‌تر است.
دمای یکنواختی دارد.
نسبت به محصولات دیگر ارزان‌تر است.
به راحتی قابل نصب است و خودتان هم بدون کمک یک فرد حرفه‌ای می‌توانید آن را انجام دهید.
در مدل‌های زیبا و شیکی تولید می‌شوند و برخی از مدل‌ها، تک میله‌ای هستند.
سیم‌های برق آن را می‌توان در جای مخصوص‌شان و دور از چشم‌ها قرار داد.

دستگاه حوله خشک‌ کن مادون قرمز

این دستگاه هم با الکتریسیته کار می‌کند و همچنین می‌تواند فضای حمام را به خوبی گرم نگهدارد. المنت استفاده شده در آن از جنس کربن است و حرارت را با استفاده از امواج مادون قرمز دور به اطراف منتشر می‌کند.

مزایا معایب
به سرعت فضا را گرم و حوله و لباس‌ها را خشک می‌کند. دمای سطح آن به راحتی قابل تنظیم نیست و ممکن است برق زیادی هدر دهد.
طول عمری بیش از ۱۰۰ هزار ساعت دارد. این دستگاه در اندازه‌های کوچک در بازار وجود ندارد و برای برخی از حمام‌های کوچک، بسیار بزرگ است.
به راحتی نصب می‌شود.

 

خريد حوله خشك كن از فروشگاه اينترنتي انجمن تاسيسات

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.