مطالب و نکات آموزشی

مقایسه پکیج ایران رادیاتور و پکیج بوتان ، کدام بهتر است؟

معمولا انتخاب بین برندهای ممتاز هر محصولی دشوار است. در مورد دو برند بوتان و ایران رادیاتور نیز چنین موضوعی برقرار است. هر دوی این برندها از برندهای مهم ایران در زمینه تولید پکیج هستند. در هر صورت انتخاب بهترین پکیج بستگی به انتظارات شما از یک پکیج دارد. بین دو بند برتر تفاوت‌هایی وجود دارد که این تفاوت‌ها شما را خرید یکی از این برندها سوق می‌دهد.

در این مقاله پکیج‌ های ایران رادیاتور و بوتان بر اساس ویژگی‌های مختلف با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

مقایسه پکیج های ایران رادیاتور و بوتان بر اساس 3 ویژگی

ویژگی‌های بسیاری در پکیج‌ها وجود دارند که می‌توان برای مقایسه دو پکیج این ویژگی‌ها را ملاک قرار داد. ولی 3 خصوصیت اصلی وجود که می‌توان پکیج‌ها را بر اساس این 3 خصوصیت با یکدیگر مقایسه کرد. این ویژگی‌های عبارت هستند از:

1- ظرفیت حرارتی پکیج

2- فن دار یا بدون فن بودن پکیج

3- تک مبدل یا دو مبدله بودن پکیچ

در ادامه در مورد هر کدام از این ویژگی‌ها توضیحاتی ارائه می‌شود و مقایسه‌ای بین ویژگی‌های پکیج ایران رادیاتور و بوتان انجام می‌گیرد.

ظرفیت حرارتی پکیج

ظرفیت حرارتی پکیج بوتان

طرفیت حرارنی پکیج میزان حرارتی است که دستگاه قادر به تولید آن است. این ویژگی تاثیر بالایی در قیمت پکیج دارد. بسته به وسعت منزل شما یا مکانی که می‌خواهید برای آن‌جا پکیج تهیه کنید و هم‌چنین میزان آب گرم مصرفی مورد نیازتان، ظرفیت حرارتی پکیج مورد نظرتان متغیر است. طبیعتا پکیجی که ظرفیت حرارتی بیشتری داشته باشد، گران قیمت‌تر است.

اگر بخواهیم بر اساس متراژ ساختمان‌ ظرفیت حرارتی پکیج را تعیین کنیم، می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم.

 • برای آپارتمان‌ها یا منازل تا متراژ 120 متر مربع می‌توان از پکیج‌های با ظرفیت حرارتی 24 هزار کیلو کالری استفاده کرد.
 • برای آپارتمان‌ها یا منازل تا متراژ 110 متر مربع می‌توان پکیج‌هایی با ظرفیت حرارتی 22 هزار کیلو کالری را مورد استفاده قرار داد.
 • در آپارتمان‌ها یا خانه‌هایی که بین 120 تا 180 متر مربع وسعت دارند، می‌توان پکیج‌های با ظرفیت حرارتی 28 هزار کیلو کالری را استفاده کرد.
 • در آپارتمان‌ها یا منازلی که وسعتی بین 180 تا 270 متر مربع دارند، می‌توان پکیج‌های با ظرفیت حرارتی 35 هزار کیلو کالری را مورد استفاده قرار داد.

هر دو برند ایران رادیاتور و بوتان ، پکیج‌های با ظرفیت‌های حرارتی متنوع را تولید می‌کنند. در انتخاب پکیج بر اساس ظرفیت حرارتی، ابتدا متراژ منزل یا مکان مورد نظر برای نصب پکیج را در نظر بگیرید و بر اساس این متراژ، پکیج با ظرفیت حرارتی مناسب را انتخاب کنید. برای انجام مقایسه قیمتی، قیمت دو مدل پکیج ایران رادیاتور و بوتان را با ظرفیت حرارتی یکسان و ویژگی‌های مشابه با یکدیگر مقایسه کنید تا مقایسه درست‌تری داشته باشید.

پکیج های فن دار یا پکیج های بدون فن

مقایسه پکیج

در سال‌های پیش پکیج‌ های ایران رادیاتور و بوتان از نوع بدون فن بوده است. ولی در سال‌های اخیر پکیج‌هایی تولید شده و به بازار آمده است که جهت تخلیه اجباری دود و گازهای تولیدی پکیج به خارج، مجهز به فن شده‌اند. این فن‌ها ایمنی پکیج‌ها را بالاتر می‌برند و موجب کارکرد بهتر پکیج‌ها می‌شوند.

نکته منفی‌ که در پکیج‌های فن‌دار وجود دارد، ایجاد صدای اضافی برای پکیج است. صدای فن به دلیل کارکرد فن در موقع تحلیه گازهای تولیدی است. البته کیفیت ساخت پکیج میزان شدت این صدا تاثیرگذار است.

مدل‌های پکیج ایران رادیاتور که کد FF در آن‌ها به کار رفته است، فن دارند و مدل‌های پکیج ایران رادیاتور با کد CF بدون فن هستند. در پکیج‌ های بوتان نیز، مدل‌هایی که در آخر کد خود حرف s دارند، فن‌دار هستند و مدل‌های پکیج بوتان با حرف آخر i در کدشان، از نوع بدون فن هستند.

هر دوی برندهای ایران رادیاتور و بوتان پکیج‌های فن دار و بدون فن تولید می‌کنند.

تک مبدله و دو مبدله بودن پکیج

پکیج‌های ایران رادیاتور که کد آن‌ها با حرف B شروع می‌شود، پکیج‌های تک مبدله این شرکت هستند. هم‌چنین پکیج‌های ایران رادیاتور که با حروف K، M، E یا L شروع می‌شود، پکیج‌های دو مبدل هستند.

در مورد شرکت بوتان می‌توان اظهار داشت که بیشتر پکیج‌های تولیدشده توسط این شرکت از نوع دو مبدل است.

مقایسه پکیج های ایران رادیاتور و بوتان در موارد دیگر

پکیج ایران رادیاتور و بوتان

غیر از 3 ویژگی پکیج‌ها که به آن‌ها اشاره شد، ویژگی های دیگری وجود دارند که می‌توان دو پکیج را بر اساس آن‌ها مقایسه کرد.

بدنه ‌ی پکیج های ایران رادیاتور و بوتان

معمولا بدنه پکیج‌های ایران رادیاتور از جنس برنج است. ولس شرکت بوتان در سال‌های اخیر اقدام به تولید پکیج‌های با بدنه پلاستیکی نموده است. بدنه برنجی از نظر مقاومت و عمر زیاد نسبت به بدنه پلاستیکی ارجحیت دارد. در عوض پکیج‌های با بدنه پلاستیکی نسبت به پکیج‌های با بدنه برنجی سبک‌تر هستند.

پمپ آب پکیج های ایران رادیاتور و بوتان

پمپ آب پکیج های ایران رادیاتور سالهاست که گرانفوس شده است. پکیج های بوتان هم پمپ‌های آب گرانفوس و هم پمپ‌های آب ویلو دارند.

در مورد ویژگی‌های زیر نیز می‌توان پکیج های ایران رادیاتور و بوتان را مورد مقایسه قرار داد:

 • حداکثر دما و فشار آب
 • قطر لوله‌ها
 • وزن
 • ابعاد
 • مقدار برق مصرفی

رادیاتور پنلی آیو ، یکی از مدل های مدرن رادیاتورهای پنلی بوتان

یکی از مدل های مدرن رادیاتور پنلی بوتان ، رادیاتور پنلی آیو است. پس توجه داشته باشید که رادیاتور پنلی آیو  از رادیاتور پنلی بوتان جدا نیست بلکه یکی از مدل های بوتان است. رادیاتور پنلی آیو دو پنل دارد و در اندازه های مختلف تولید می شود. از دیگر ویژگی های رادیاتور پنلی آیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی زیبا و مدرن
 • سازگار با پکیج دیواری
 • دارای پوشش فسفات مخصوص
 • امکان نصب از سمت راست و چپ
 • دارای 12 سال گارانتی تعویض
 • دارای دو کانوکتور

جمع‌بندی

در مورد انتخاب برندها برای پکیج‌ها یا هر نوع وسیله خانگی دیگر ابتدا نیازهای خود را بسنجید . بهترین پکیج را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید. مراقب باشید که نام برندها مسحورتان نکند و شما را از هدف اصلی‌تان دور نکند.

در مورد هر کدام از پکیج‌های ایزان رادیاتور یا بوتان که با خودتان و خانواده‌ توافق رسیدید، به بخش فروش پکیج انجمن تاسیسات مراجعه کنید و پکیج مورد نظر خود را خریداری کنید. پیشنهاد می‌شود که حتما برای مدل‌های یکسان پکیج، قیمت‌های انجمن تاسیسات را با فروشگاه‌های دیگر مقایسه کنید و با خیال راحت اقدام به خرید کنید.

 سوالات و نظرات خود را از قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.