مطالب و نکات آموزشی

زمان مناسب برای شستشوی فیلتر کولر گازی

زمان مناسب برای شستشوی فیلتر کولر گازی :

اهمیت شستشوی فیلتر کولر گازی

کولر گازی یا اسپلیت دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند. هر دو این محفظه ها باید تمیز شوند. نحوه شستن فیلتر، ساده است و خودتان هم می توانید آن را تمیز کنید. فیلتر در یونیت داخلی کولر گازی قرار دارد و با برداشتن درب دستگاه، می توانید فیلتر را ببینید.

 

 

 

 

 

نحوه شستشوی فیلتر کولر گازی
برای تمیز کردن فیلتر لازم است تا درب یونیت داخلی کولر گازی را باز کنید. در واقع یک پنجره در جلوی دستگاه قرار دارد که قابل حرکت است. در برخی کولرها یک پانل بزرگ و در برخی برندها از دو پانل کوچکتر استفاده شده است. با برداشتن این پانل ها می توانید فیلتر را مشاهده کنید. گرد و غبار و آلودگی های هوا به سرعت این فیلترها را کثیف می کند و منافذ عبور هوا کامل کیپ می شود. هر زمان که احساس کردید باد کولر خنک نیست می توانید با برداشتن پنجره جلویی پنل داخلی، فیلتر را چک کنید. اگر این قسمت کثیف بود بلافاصله فیلتر را بشویید تا خنک کنندگی باد به وضع قبل برگردد. زمان مشخصی ندارد و با توجه به مکان نصب و آلودگی هوا، میزان کثیف شدن فیلتر هم متفاوت است. هر وقت فیلتر کثیف شد باید آن را تمیز کرد و فرمول خاصی ندارد.


مراحل تمیز کردن فیلتر کولر گازی
خواه برای شستن فیلترها و یا نظافت کامل دستگاه، هیچ تفاوتی ندارد همیشه اول از همه برق ورودی به کولر را قطع کنید. خاموش کردن دستگاه کافی نیست باید جریان برق را قطع کنید تا در حین کار، دچار حادثه نشوید. به هر حال کار از محکم کاری عیب پیدا نمی کند. اقدامات ایمنی بخش مهمی از کار هستند. در دستگاه های مختلف، محل قرارگیری فیلترها هم تفاوت دارد اما در اغلب موارد پنل های دیواری دارای فیلتر از جلو هستند. این فیلترها در زیر پنل جلویی قرار دارند. کولر گازی اسپیلت هم همینطور است.
طریقه شستشوی فیلتر کولر گازی
معمولا دو عدد فیلتر تمام شبکه خنک کننده کولر گازی را پوشانده است. این فیلترها گرد و خاک و آلودگی های محیط را به خود جذب می کنند تا هوایی پاکیزه به فضا پرتاب شود. این فیلترها ثابت نیستند و به حالت کشویی می توانید آن ها را از دستگاه جدا کنید. معمولا از هیچ نوع پیچ خاصی برای اتصال فیلترها استفاده نمی شود بلکه فیلتر به صورت کشویی در محفظه مخصوص قرار می گرد. موقع در آوردن فیلترها دقت کنید احتمالا گرد و خاک زیادی روی فیلتر را پوشانده که با کوچک ترین حرکتی امکان پراکنده شدن غبارها وجود دارد.
بعد از خارج کردن فیلترها نوبت به شستشو می رسد. برای شستن این فیلترها نیازی به هیچ نوع ماده شوینده نیست. تنها از فشار کم آب برای تمیز کردن فیلتر استفاده کنید. جنس این فیلترها طوری است که در اثر تماس با مواد شوینده و سفید کننده به شدت آسیب می بینند و دیگر قابل استفاده نیستند. موقع شستشو هیچ فشاری به فیلتر وارد نکنید. بعد از شستن بلافاصله فیلتر را نصب نکنید. حتما صبر کنید تا فیلتر به طور کامل خشک شود و سپس می توانید ان را در دستگاه قرار دهید.


زمان تعویض فیلتر کولر گازی
فیلترهای کولر گازی بعد از چند بار شستشو دیگر کیفیت خوبی ندارند. به طور معمول بعد از ۳ بار شستن لازم است تا فیلتر، تعویض شود. از روی ظاهر فیلتر هم می توانید متوجه خرابی آن بشوید. فیلترهایی که بدنه شان شکسته یا پاره شده و یا دارای فرو رفتگی و شل شدگی است، قابل استفاده نیستند. برای تعویض فیلتر کولر گازی، انتخاب های متعددی دارید یکی از انواع فیلترهای موجود در بازار را انتخاب کنید.


انواع فیلتر کولر گازی
در اغلب دستگاه ها فیلتر ساده نصب شده ولی می توانید با توجه به هوای منطقه از نمونه های تخصصی تر هم استفاده کنید. حتی یک فیلتر ساده نیز بخش زیادی از آلودگی های هوا را جذب می کند. هر فیلتر در حدود یک سال طول عمر دارد و بعد از این مدت بهتر است آن را تعویض کنید. برخی از فیلترهای موجود در بازار با کارایی متفاوت تر از این قرارند:
• فیلتر کربن اکتیو
این فیلترها بوی نامطبوع محیط را می گیرند. موقع تعویض فیلتر کولر گازی می توانید از این نوع فیلترها استفاده کنید. از لحاظ کارایی و دوام و کیفیت، فیلتر کربن اکتیو عالی است و قادر به جذب بالای آلودگی ها و بوهای ناخوشایند است. موقع شستشوی فیلتر کولر گازی دقت کنید این مدل ها در اثر آلودگی و کثیفی به حالت چرب و روغنی در می آیند و شاید با آب به تنهایی تمیز نشوند. در این صورت می توانید مایع ظرفشویی را به صورت اسپری روی فیلتر بپاشید و سریع با آب فیلتر را شستشو دهید.
• فیلتر سیلور یون
این نوع فیلترها به صورت اختصاصی برای از بین بردن مواد آلوده کننده و بیماری زا به کار می روند. با استفاده از فیلتر سیلور یون همه میکروب ها، ویروس ها و قارچ و باکتری های موجود در هوا را به دام بیندازید.جنس این فیلترها طوری است که خیلی نیازی به شستشو ندارند. با توجه به نوع کارایی فیلتر یونی، معمولا در مناطق پر گرد و خاک به کار نمی روند بلکه برای مناطق آلوده از لحاظ عوامل بیماری زا، انتخاب بهتری هستند. روی همین اصل چندان عمومی نیستند و کمتر استفاده می شوند. شستشوی فیلتر کولر گازی سیلور یون هم امکان پذیر است و می توان چند بار آن را شست.
• فیلتر‌های الکترو استاتیک
ریزگردها سالهاست که نفس کشیدن را سخت تر کرده اند. برای حذف ریز گردها می توانید این نوع فیلترها را جایگزین فیلترهای ساده کنید. در واقع فیلترهای الکترو استاتیک شبیه به دستگاه های تهویه هوا عمل می کنند و برای حذف ذرات معلق در هوا مناسب هستند. با توجه به نوع عملکرد این فیلترها و مناطقی که نصب می شوند، معمولا خیلی زودتر کثیف می شوند. برای شستشوی فیلتر کولر گازی در مناطقی که ریز گرد زیادی دارند، هر دو هفته یکبار اقدام کنید. حداقل در این مدت فیلترها را بررسی کنید در صورتی که منافذ فیلتر مسدود شده باشد، حتما آن را شستشو دهید یا تعویض کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.