کلکتور

پاسخ به سوالاتی در مورد کلکتور نانوپات آلومینیومی

 

پاسخ به سوالاتی در مورد کلکتور نانوپات آلومینیومی

کلکتور نانوپات آلومینیومی

  • دلیل مشکی بودن کلکتور نانو چیست؟

در فرایند تولید کلکتور نانوپات آلومینیومی یک مرحله پوشش‌دهی اکسیداسیون آندی وجود دارد که منجر به ایجاد پوشش‌های نانوساختار می‌شود. این پوشش‌ها، ذاتاً بی‌رنگ هستند اما وقتی ضخامت افزایش پیدا می‌کند، به دلیل ساختار خاص و به دام انداختن حداکثری نور، مشکی به نظر می‌رسند. ترکیبات اکسیدی رنگی ناشی از عناصر آلیاژی نیز به مات و مشکی شدن پوشش کمک می‌کند.
درصورتی‌که کلکتورهای نانوپات به هر دلیلی به مشکل برخورد نمایند و نیاز به تعویض داشته باشند، بدون هیچ‌گونه قید و شرطی به همراه هزینه باز و بست مجدد از طرف شرکت نانوآبکار ایساتیس تأمین می‌گردند. . خالی از لطف نیست که بیان شود تاکنون میزان درخواست مشتریان محترم برای تعویض نسبت 1 به 5000 به ازای هر انشعاب بوده است.
  • آیا کلکتورهای نانو تحت‌فشار و یا بستن شیرآلات برنجی صدمه می‌بیند؟

کلکتور نانوپات آلومینیومی با پوشش‌های نانوساختار اکسیدی دارای سختی در محدوده 600 تا 800 ویکرز و حتی بیشتر هستند. بنابراین در عملیات باز و بست مکرر اتصالات در محل رزوه‌ها دچار آسیب‌دیدگی و صدمه نمی‌شوند. همچنین استحکام چسبندگی پوشش‌های نانوساختار اکسیدی بیش از 60 مگاپاسکال است. بنابراین رزوه‌ها در محل اتصال قادر به تحمل نیروهای برشی ناشی از باز و بسته شدن هستند. این نکته می‌بایست در نظر گرفته شود که اتصالات برنجی و گالوانیزه‌ای که درون انشعابات کلکتورهای نانوپات بسته می‌شوند، ممکن است با باز و بست مکرر و یا بستن نادرست رزوه‌ها (دنده به دنده بستن رزوه‌ها) آسیب ببینند.
  • آیا رنگ‌های دیگر مثل رنک کروم یا برنجی قابل سفارش است؟

رنگ‌های آبی، قرمز و دیگر رنگ‌هایی که به‌صورت رنگ هستند قابل سفارش هستند اما رنگ کروم و یا رنگ برنجی که شرایط فلزی و متالیک کروم و آلیاژ برنج را تداعی کنند بنا به دلایلی ازجمله سیاست‌های شرکت مبنی بر اشتباه گرفته نشدن کلکتور نانوپات آلومینیومی با کلکتورهای برنجی متداول در بازار ارائه نخواهند شد.
  • کلکتورهای مولتی‌لایر (لایه پلیمری) چه مزیت‌هایی دارد؟

کلکتورهای مولتی‌لایر، علاوه بر پوشش نانوساختار سخت اکسیدی، دارای یک پوشش فوقانی پلیمری مقاوم به خراش، مقاوم به حرارت، خوردگی و جذب رطوبت هستند، که منجر به افزایش بیش‌ازپیش عمر کلکتورها می‌شود. همچنین پوشش‌های پلیمری اعمال‌شده بر کلکتورها دارای ذرات آنتی‌باکتریال هستند که این ذرات سبب افزایش میزان سلامتی آب آشامیدنی و افزایش مقاومت به خوردگی بیولوژیکی که نتیجه فعالیت میکروارگانیسم موجودات جانداری نظیر باکتری‌ها است می‌گردد.
  • آیا نوع اتصالاتی که توسط لوله‌کش به کلکتورهای نانو وصل می‌گردد در ماندگاری و طول عمر آن‌ها مؤثر است؟

درصورتی‌که از اتصالات برنجی استاندارد (با پوشش متداول نیکل کروم) یا اتصالات استاندارد گالوانیزه استفاده شود، ماندگاری و طول عمر کلکتور نانوپات آلومینیومی تضمین شده است. در مورداستفاده از اتصالات برنجی غیراستاندارد نمی‌توان به‌طورقطع اظهارنظر کرد. پیشنهاد می‌شود برای اتصالات برنجی غیراستاندارد، از کلکتورهای مولتی‌لایر شرکت نانوآبکار ایساتیس استفاده شود.
کلکتورهای نانوپات دارای گستره وسیعی ازنظر قطر ورودی آب و تعداد انشعابات است. کلکتورهای یک اینچ تا چهار اینچ با انشعاب‌های یک‌دوم اینچ تا 3 اینچ به‌طور روتین در خط تولید شرکت نانوآبکار ایساتیس قرار دارند. کلکتورهای سایز بزرگ می‌توانند به‌صورت سفارشی و بر اساس نقشه تولید شوند.
  • تأییدیه و استانداردهای کلکتورهای نانوپات چیست؟

تائیدیه یزد لوله
تائیدیه وزارت بهداشت
  • آیا در بستن مغزی و شیرآلات به کلکتور نانوپات آلومینیومی نیاز به استفاده از نوارتفلون یا تفلون مایع است؟ در صورت استفاده امکان ترک‌خوردگی وجود دارد؟

ازآنجاکه شرکت‌های متعدد با نقشه و طراحی‌های مختلف در بازار کنونی در حال عرضه شیرآلات و اتصالات هستند و امکان تلورانس ابعادی در شیرها و اتصالات وجود دارد، به‌منظور آب‌بند شدن کامل و جلوگیری از نشتی احتمالی از تفلون مایع و نوارتفلون در بستن شیرآلات و مغزی استفاده می‌شود. علاوه بر اطمینان از آب‌بند شدن در محل اتصالات، استفاده از تفلون مایع و یا نوارتفلون، آسیب‌های اپراتور در هنگام بستن شیرآلات و اتصالات در محل رزوه را کاهش می‌دهد. این نکته شایان‌ذکر است که تفلون مایع روشی جدیدتر و مطمئن‌تر برای بستن اتصالات است اما نوار تفلون نیز هنوز به‌طور متداول استفاده می‌شود. همچنین، استفاده از کنف برای کلکتورهای نانوپات هرچند توصیه نمی‌شود اما در حال انجام است و مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.
  • آیا انبساط و انقباض در کلکتور نانوپات مشهود است؟(آیا وجود دارد و اگر وجود دارد آیا در تماس با برنج و آهن مشکلی ایجاد می‌شود؟)

کلکتور نانوپات آلومینیومی دارای یک پوشش نانوساختار اکسیدی یکپارچه است. ترکیب پوشش نانوساختار، فاز آمورف سرامیکی از اکسید آلومینیوم است. ساختار اکسید آلومینیوم یک ساختار بسیار فشرده و متراکم است و از استحکام پیوند بالایی برخوردار است. بنابراین با افزایش دما تا 150 درجه سانتی‌گراد، اثر تفاوت ضریب انبساط حرارتی پوشش و زیرلایه و همچنین ضریب انبساط حرارتی کلکتور و اتصالات، ناچیز و قابل‌اغماض است. بنابراین انبساط و انقباض هیچ ایرادی در عملکرد کلکتورهای نانوپات ایجاد نخواهد کرد
  • آزمون‌های فنی که روی کلکتور انجام‌شده چیست؟

بر کلکتور نانوپات آلومینیومی آزمون‌های فنی متعدد ازجمله موارد زیر انجام‌شده است:
1- آزمون پراش پرتوایکس به‌منظور فازیابی پوشش تشکیل‌شده (GIXRD)
2- بررسی مورفولوژی و ساختار نانومتری تخلخل‌ها با میکروسکوپ الکترونی روبشی انتشار میدانی (FESEM)
3- آزمون‌های خوردگی ازجمله:
– آزمون پلاریزاسیون تافل
-آزمون طیف‌سنجی امپدانس الکتروشیمیایی امپدانس
4- آزمون‌های مکانیکی ازجمله:
– آزمون کشش در دمای محیط و دمای ℃100 به‌منظور تعیین مدول الاستیک، استحکام تسلیم و استحکام نهایی پوشش و زیرلایه
– آزمون سختی زیرلایه و پوشش
– آزمون چسبندگی پوشش
– آزمون فشار
5- آزمون‌های حرارتی ازجمله:
– ضریب جذب سطحی
– ضریب انتقال حرارت

 

مقالات دیگر درباره کلکتور نانو

مزایای کلکتور نانوپات نسبت به محصولات مشابه برنجى
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.