مطالب و نکات آموزشی

بهترین درجه برای کولر گازی در تابستان و زمستان

بهترین درجه برای کولر گازی

با فرض اینکه کولر گازی و اسپلیت شما در بهترین شرایط نصب و بدون نیاز به شارژ گاز مبرد و همچنین بهترین شرایط نگهداری به طوری که اگر سرویس تمیزکاری آن کامل انجام شده باشد و نیز بهترین انتخاب ظرفیت اگر ظرفیت آن نسبت به فضایی که در آن نصب شده دقیق انتخاب شده باشد ، بهترین درجه برای کولر گازی ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.

 

 

اما فرضیات بالا همیشه درست نمی باشد.

اگر بهترین کولر گازی و اسپلیت را در شرایط استاندارد نصب نکنند راندمان و بازدهی بالایی برای سرما دهی و گرمادهی ندارد.کم بودن و یا اضافه بودن گاز مبرد نیز در این سرمادهی و یا گرمادهی تاثیر دارد و می توان گفت بیشترین ایراد در عدم سرمادهی یک کولر گازی ، کسری گاز مبرد به دلیل داشتن نشتی در آن می باشد.

انتخاب سایز کوچکتر از ظرفیت مورد نیاز فضا نیز ، باعث عدم توانایی در سرماسازی و گرماسازی و نیز مستهلک شدن کولر گازی و اسپلیت می شود.

با توجه به درجه حرارت بدن انتخاب دمای ۲۵ درجه سانتیگراد بهترین انتخاب برای محیط زندگی می باشد به طوری که هم کولر گازی زمان کمتری روشن می باشد و هم بدن احساس گرما نمی کند.

 

تنظیم بهترین دما برای گرمایش و سرمایش کولر گازی در زمستان و تابستان

چند سالی است که استفاده از کولر گازی در تابستان و زمستان به منظور سرمایش و گرمایش محیط کارف منزل و … ،برای تنظیم دما محیط بسیار رایج شده است؛ اما بسیاری از افراد در مورد تنظیم درجه کولر گازی و بهترین دما کولر گازی برای زمستان و تابستان اطلاعی ندارند! به همین دلیل هزینه های گزافی بابت قبض برق خود می‌پردازند و همچنین با ندانستن اطلاعاتی در مورد بهترین دمای کولر کازی برای تابستات و زمنستان و روشن بودن دائم کولر گازی علاوه استهلاک زیادی به وجود می آید، با مشکلات و خرابی زود هنگام اسپیلت روبه رو می شوند که تعمیر کولر گازی و هزینه های آن را نیز برای آنها به دنبال دارد.

حال این پست را برای اطلاع از تنظیم بهترین دما برای گرمایش و سرمایش کولر گازی در زمستان و تابستان از دست ندهید. با هم ادامه مطلب را می‌خوانیم.

 

 

اهمیت داشتن تنظیم بهترین دمای کولر گازی در زمستان و تابستان

همانطور که در بالا اشاره شد، تنظیم بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستانف جهت جلوگیری از استهالاک کولر گازی و عدم پرداخت هزینه های گزاف و … اهمیت دارد. علاوه بر استهلاک و هزینه زیاد، دلایل دیگری وجود دارد که تنظیم بهترین دمای کولر گازی در حالت سرمایش و گرمایش را برای ما ضروری می‌شود.

از دیگر دلایل اهمین تنظیم بهترین دمای کولر گازی در حالت سرمایش و گرمایش

تنظیم دمای کولر گازی و تاثیر آن بر روی کیفیت خواب افراد

اگر اتاق محل استراحت بیش از اندازه سرد و یا گرم باشد، سبب بروز اختلال در خواب افراد شده و چرخه خواب را مختل می‌کند و در نتیجه افراد روز بعد کسل خواهند بود.

تنظیم دمای کولر گازی در تابستان و تاثیر آن بر ایجاد دردهای عضلانی و خستگی

اگر بدن مدت زمان طولانی تحت استرس و فشار کار باشد و هیچگونه استراحت بدنی برای خود ایجاد نکند؛، بالا بودن درجه سرمایش کولر گازی در تابستان، می‌تواند سبب ایجاد دردهای عضلانی و خشتگی زیاد شود.

تنظیم دمای کولر گازی در تابستان و تاثیر آن بر تمرکز

به طور کلی زمانی که دمای هوای محیط شما خیلی سرد باشد، توانایی شما برای تمرکز کردن بسیار کاهش پیدا می‌کند. بنابراین این نکته برای دانش آموزان و افرادی که در موقع کار کردن نیاز به تمرکز بالا دارند، پس در تابستان، کولر گازی را روی دمای مناسب قرار دهید.


 

بهترین درجه برای کولر گازی در تابستان

دقت داشته باشید که هر چقدر که میزان دمای اسپیلت در تابستان پایین تر تنظیم شود انرژی بیشتری توسط  کولر گازی مصرف می‌شود و در نتیجه هزینه بیشتری در قبوض شما نمایان میگردد. در مقابل، برخی افراد ممکن است صرفه جویی در مصرف انرژی برایشان اهمیت بیشتری از راحتی داشته باشد و دما را در حد متعادل تنظیم نمایند.

با این تفاسیر می توانبهترین درجه دما برای کولر گازی در تابستان را بین 22 تا 25 درجه سانتیگراد در نظر گرفت. در این دما بدن انسان به طور طبیعی در وضعیت آسایش قرار گرفته و نه احساس سرما و نه گرما خواهد نمود و از لحاظ مصرف انرژی نیز بهینه ترین و بهترین دما برای سرمایش کولر گازی در تابستان است. در صورتی که از خانه بیرون می روید برای کاهش مصرف می‌توانید ۳ تا ۴ درجه نیز دما را افزایش دهید و در حدود ۲۸ درجه تنظیم کنید.

 

میزان مصرف کولر گازی

میزان مصرف کولر گازی اسپیلت به عواملی از جمله: دمای بیرون، دمای داخل و دمای تنظیم شده برای کولر گازی اسپیلت شما بستگی دارد. اما اگر بخواهیم به طور خلاصه از میزان مصرف کولر گازی و تنظیم دما آن بگوییم باید در نظر بگیریم که اگر دمای محیط به طور مثال ۳۰ درجه باشد و تنظیم درجه کولر گازی در تابستان بر روی ۲۵ درجه انجام شده باشد، بنابراین کولر گازی تا زمانی که ۵ درجه دمای محیط را کم کند کار خواهد کرد و سپس به حالت فن یا تهویه تغییر می کند. حال اگر شما تنظیم درجه کولر گازی را پایینتر بیاورید مدت زمان کارکرد و میزان مصرف نیز افزایش می‌یابد.

توجه توجه: اگر در تابستان از خنک نبودن باد اسپیلت راضی نبودید، هیچ گاه دمای تنظیم شده را پایین نیاورید! زیرا میزان خنکی یا سرمایشی که باد کولر گازی تولید می‌کند تغییری نخواهد کرد و تنها مدت زمان کارکرد آن بیشتر می‌شود. ممکن است علت خنک نکردن کولر گازی دلایل فنی داشته باشد پس یکبار کولر گازی را خاموش و روشن کنید اگر همچنان میزان سرما مطلوب نبود از یک تعمیرکار کولر گازی برای رفع این مشکل و عیب یابی کولر اسپلیت استفاده کنید.

 

 

 

بهترین درجه کولر گازی در زمستان

تنظیم بودن دمای کولر گازی در فصل زمستانبر روی سلامتی، آسایش و هزینه های خانوار و … بسیار تاثیرگذار است. حالبهترین درجه کولر گازی در زمستان در محدوده ۲۶ تا ۲۸ درجه قرار دارد. بهینه ترین و بهترین درجه کولر گازی در زمستان که صرفه جویی در مصرف انرژی را نیز به همراه داشته باشد، همین محدوده دمایی بوده و البته این شرایط به هیچ وجه ناخوشایند نیست. زیرا بدن در شرایطی قرار می گیرد که نه سرد و نه گرم است. البته توجه داشته باشید که این عددی که به عنوان بهترین درجه کولر گازی در زمستان تعیین شده است؛ برای افراد نرمال و معمولی مناسب است و طبیعتاً برای افرادی همچون کهنسالان و نوزادان می‌توان درجه ترموستات کولر گازی را تا حدود 2 تا 3 درجه بیشتر از این رقم قرار داد.

 

نکاتی در خصوص استفاده از کولر گازی در زمستان

  • در زمان استفاده از کولر گازی در زمستان، تمام در و پنجره های ساختمان را بسته و حتی پرده ها را نیز به منظور حفظ گرمای محیط در حالت باز قرار دهید.
    حتما در مواقعی که در منزل حضور ندارید، کولر گازی را در حالت خاموش قرار دهید.
  • سعی کنید در موقع خواب درجه ترموستات کولر گازی را کمتر کرده و از گرمای پتو بیشتر استفاده کنید.
  • اگر کولر گازی شما از نوع داکت است، از حالت zoning یا منطقه بندی دستگاه استفاده کنید
  • در صورت استفاده از کولر گازی داکت، درجه ترموستات نصب شده در هر اتاق را به تناسب نیاز آن تنظیم کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.