کولرگازی

راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری )

راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری )

راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری )

 

راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری )

۱- نحوه تشخیص اصل بودن کولر گازی گری و گارانتی آن از جنس تقلبی

راحترین راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی توجه به ریموت کنترل آن می باشد.
گری در تمامی مدل های دیواری خود از تعداد محدودی کنترل با فرکانس مشابه استفاده می کند.ابتدا شما باید تصویر ریموت کنترل کولر گازی را از فروشنده بخواهید. سپس با سرچ کلمه ” GREE REMOTE CONTROL ” در گوگل و مشاهده و مقایسه عکسهای آن با تصویر ریموت کنترل ارسالی از طرف فروشنده ، در صورت تشابه با یکی از آنها به طور قطع دلیل بر اصل بودن کولر شما می باشد. برای راحتی در تشخیص ، ما تصویر تمامی مدل های ریموت کنترل کولر گازی های دیواری گری را برای شما در زیر آورده ایم.شما می توانید تصویر ریموت کنترل ارسالی از طرف فروشنده را با کنترل های زیر مقایسه کنید.

راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری )

همچنین به منظور بررسی اصالت کولر گازی گری و کارت گارانتی خریداری شده و جلوگیری از سوء استفاده در ارائه محصولات تقلبی با گارانتی متفرقه ، چک کردن صحت اسم و رسم شرکت و شناسه ملی آن الزامی می باشد.
برخی از سودجویان به قصد فریب مصرف کننده، با سوء استفاده از اعتبار برند گری ، اقدام به فروش کولر گازی های گری با گارانتی شرکت هایی که شماره ملی و ثبت ندارد ، می کنند. لازم به ذکر است که این کولر گازی ها ، بی کیفیت و غیر استاندارد هستند.

۲- نحوه تشخیص اینورتر یا بدون اینورتر بودن کولر گازی گری

کولر گازی اینورتر گریدارای مزیت های خاص و قیمت بالایی می باشد.

برای تشخیص اینورتر بودن کولر گازی گری باز کردن قسمت بالای کندانسور و مشاهده برد اینورتر دی سی در آن کافی می باشد.

با باز کردن نهایت ۶ پیچ شما می توانید قسمت بالای کندانسور را جدا و داخل آن را مشاهده کنید.

برد اینورتر دی سی بردی نسبتا بزرگ و ظاهر آن شبیه شکل زیر است.بردی شامل یک یا چند خازن مشکی رنگ.

برد اینورتر کولر گازی

شما همچنین باید به چند نکته در تشخیص اینورتر بودن حتما توجه کنید.

* نکته ۱ در تشخیص اینورتر: 

در کولر گازی های بدون اینورتر بردی به اسم برد فرمان در داخل کندانسور و یا داخل پنل وجود دارد که با برد اینورتر تفاوت دارد و بودن آن دلیل بر اینورتر بودن کولر نیست و فقط دستورات کولر را ارسال می کند.این برد شبیه شکل زیر است.

برد فرمان کولر گازی

* نکته ۲ در تشخیص اینورتر:
گاز R410 گاز جدیدی است که در اکثر کولر گازی های گری وجود دارد یعنی هم کولر گازی اینورتر هم کولر گازی بدون اینورتر.پس وجود گاز R410 به تنهایی دلیل بر اینورتر بودن کولر گازی گری نیست.

گاز R410a کولر گازی

* نکته 3 در تشخیص اینورتر:

اینورتر در کولر گازی یعنی اینورتر دی سی (Inverter DC) و مدل دیگری از اینورتر وجود ندارد.بعضی از فروشنده ها برای فروش اجناس بدون اینورتر خود به دلیل نبودن برد اینورتر در دستگاههایشان ، اسامی دیگری از جمله اینورتر وی (Inverter V) را برای کولر خود انتخاب می کنند.
این در حالیست که برندهای بزرگِ سازنده کولر گازی ، اسمی از جمله V , SMART , DIGITAL , G10 را فقط برای نام گذاری انحصاری بر روی برد اینورتر دی سی شرکت خود انتخاب می کنند نه برای مدل های مختلف اینورتر.
پس شما در صورت خرید کولر گازی اینورتر حتما اینورتر دی سی را تاکید کنید.

* نکته ۴ : تشخیص اینورتر:

شکل زیر یک خازن راه انداز را نشان می دهد و بودن آن در کندانسور کولر گازی یعنی بدون اینورتر بودن آن.

راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری )

۳- نحوه تشخیص ظرفیت یک کولر گازی

در مورد تشخیص سایز کولر گازی توجه به سایز لوله الزامی می باشد
به عنوان مثال برای سایز ۱۲۰۰۰ و ۱۸۰۰۰ باید سایز لوله یکی ازسایزهای ۴و۱۰ یا ۶و۱۰ یا ۶و۱۲ (هر کولر گازی ۲ عدد لوله برای رفت و برگشت لازم دارد)باشد.
برای سایز ۲۴۰۰۰ سه مدل لوله در مدلهای مختلف به کار می رود که شامل ۶و۱۲ یا ۱۰و۱۶ یا ۶و۱۶ می باشد.برای ظرفیت ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ سایز های ۶و۱۶ یا ۱۰و۱۶ موجود می باشد.

۴- نحوه تشخیص نوع کمپرسور با توجه به تصویر

کولر از ۹۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ از کمپرسورهای روتاری و پیستونی بهره می گیرد . و به هیچ وجه از کمپرسور اسکرال در این سایز ها استفاده نمی شود.
اما در سایزهای بالاتر از ۳۶۰۰۰ از کمپرسور اسکرال بهره گرفته میشود. اغلب دیده شده است ، که بعضی فروشندگان سهوا یا عمدا کمپرسور کولر گازی گری از ظرفیت ۹۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ را با عنوان اسکرال معرفی می کنند.

کمپرسور روتاری کولر گازی گری

تصویر بالا کمپرسور روتاری را نشان می دهد که دارای ظاهری استوانه ایست. این نوع کمپرسور را از لحاظ ظاهر راحت می توان تشخیص داد .

آن هم با دقت روی خروجی سیم و لوله های ورود و خروج گاز ، که حتما همگی رو به بالا می باشند. همچنین تعداد پایه های آن حتما ۳ عددی است.

کمپرسور اسکرال کولر گازی گری

تصویر بالا کمپرسور اسکرال را نشان می دهد که دارای ظاهری استوانه ایست.

این نوع کمپرسور را از لحاظ ظاهر راحت می توان تشخیص داد . آن هم با دقت روی خروجی سیم و لوله های ورود و خروج گاز که حتما همگی ، رو به بغل می باشند (رو به بالا در روتاری). همچنین تعداد پایه های آن حتما ۴ عددی(۳ عدد در روتاری ) است.

کمپرسور پیستونی کولر گازی گری

تصویر بالا کمپرسور پیستونی را نشان می دهد که از دید بالا دارای ظاهری بیضی شکل است (بر عکس ۲ مدل قبلی) .

این نوع کمپرسور را از لحاظ ظاهر راحت می توان تشخیص داد . آن هم با دقت روی ظاهر بیضی شکل و خروجی سیم و لوله های ورود و خروج گاز ، که حتما همگی رو به بغل می باشند. همچنین تعداد پایه های آن حتما ۴ عددی است.

این دو ویدیو هم به شما کمک میکند تا دو راه تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ( برند گری ) را بیاموزید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.